Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.pl » Prezenty

Książki, które warto przeczytać chociaż raz

Zastanawiasz się, jakie książki warto przeczytać przynajmniej raz? Powstało już mnóstwo zestawień najlepszych lektur, które nie tylko uprzyjemniają wolne chwile, ale także sprawiają, że czytelnik może bardziej zastanowić się nad sobą, życiem czy funkcjonowaniem w społeczeństwie. Poniżej znajdziesz proponowane przez nas książki, które trzeba przeczytać. Bez wątpienia wśród nich znajdziesz coś, co przypadnie Ci do gustu i pomoże oderwać się na chwilę od rzeczywistości.

1. Rok 1984 – ambitna książka, którą warto przeczytać

Rok 1984 – ambitna książka, którą warto przeczytać

TaniaKsiazka.pl

Listę 25 książek, które trzeba przeczytać rozpoczynamy od “Rok 1984” George’a Orwella. Większość czytelników kojarzy zapewne tego autora z lektury szkolnej, jaką jest “Folwark Zwierzęcy”. W “Roku 1984” pisarz opisuje świat, w którym ludzkie życie znajduje się pod stałą kontrolą i zdominowane jest przez strach. Rzeczywistość sprawia, że każdy czuje się bezradny i samotny, a takie pojęcia jak chociażby sprawiedliwość, czy wolność nie istnieją.

George Orwell w swojej powieści wyraża niepokój wobec konsekwencji działań państw totalitarnych. “Rok 1984” bez wątpienia wpisuje się w kategorię ambitne książki warte przeczytania.

2. Duma i uprzedzenie – powieść warta przeczytania

Duma i uprzedzenie – powieść warta przeczytania

Amazon.pl

Książki, które warto przeczytać to przede wszystkim epokowe dzieła, na podstawie których inni autorzy kreują własne światy. Jedną  z nich jest “Duma i uprzedzenie” autorstwa Jane Austen, na podstawie której zrealizowano film. Historia toczy się na angielskiej prowincji, na granicy XVIII oraz XIX wieku. W powieści poznajemy rodzinę Bennetów, którzy są niezbyt zamożni, a koniecznie muszą wydać za mąż pięć swoich dorosłych córek. Niestety, jak się okazuje, nie jest łatwo znaleźć odpowiednią partię na prowincji. Jednak to się zmienia, gdy po sąsiedzku zamieszkuje młody człowiek, przystojny oraz bogaty.

Jeśli chodzi o książki o miłości, które warto przeczytać, “Duma i uprzedzenie” jest z pewnością jedną z nich.

3. Mały Książę – świetna książka nie tylko dla dzieci

Mały Książę – świetna książka nie tylko dla dzieci

Allegro.pl

Są takie książki, które trzeba przeczytać, niezależnie od wieku. “Mały książę” tylko pozornie wydaje się powieścią dla dzieci. To tak naprawdę arcydzieło światowej literatury, które podbiło miliony czytelników na całym świecie. Książka została przetłumaczona na ponad 270 języków. Powieść, napisana przez Antoine’a de Saint-Exupéry’ego to historia, która wzrusza, pociesza oraz sprawia, że nie sposób o niej zapomnieć.

Tytułowy chłopiec od wielu lat uczy swoich czytelników, jak patrzeć na świat oczami dziecka, z odpowiednią dozą wrażliwości i wyobraźni, a także na czym polega prawdziwa przyjaźń i miłość.

4. Mistrz i Małgorzata – klasyk, który warto przeczytać

Mistrz i Małgorzata – klasyk, który warto przeczytać

Amazon.pl

Jeśli interesują Cię książki, które warto przeczytać, sięgnij po “Mistrza i Małgorzatę” Michaiła Bułhakowa. Powieść cieszy się niesłabnącą popularnością i uznawana jest za opus magnum pisarza. W swojej książce opowiada on o realiach sowieckiej Moskwy, ujmując je w fantastyczną konwencję.

Głównymi bohaterami są tytułowy Mistrz oraz jego wielka miłość – Małgorzata. Historia, dziejąca się w Związku Radzieckim, przeplata się z fragmentami opowieści o Poncjuszu Piłacie i procesie, w który był zamieszany, mężczyzny o imieniu Jeszua Ha-Nocri (czyli Jezusa Chrystusa). Ekscentryczne postaci nadają powieści wielu znaczeń, niekiedy ocierając się o granice absurdu.

5. Proces Kafki – książka, którą warto przeczytać

Proces Kafki – książka, którą warto przeczytać

TaniaKsiazka.pl

Głównym bohaterem powieści jest Józef K., który zostaje pewnego dnia aresztowany. Nie do końca wiadomo, dlaczego – ludzie, którzy po niego przyszli do mieszkania, nie okazują żadnych dokumentów ani nakazu. Rozpoczyna się zatem proces, w którym nic nie jest do końca określone, także sam akt oskarżenia. Józef K. jednak próbuje się bronić, rozmawia z adwokatem i próbuje wydostać się z machinę opresji, przez którą został pochłonięty.

Kafka po mistrzowsku przedstawia działania mechanizmu (nie)sprawiedliwości. Z pewnością warto wpisać tę historię na listę “książki warte przeczytania”.

6. Morderstwo w Orient Expressie – kryminał warty przeczytania

Morderstwo w Orient Expressie – kryminał warty przeczytania

Allegro.pl

Dla fanów kryminałów jest to pozycja obowiązkowa, jednak i dla tych, których na co dzień nie pochłaniają nierozwiązane morderstwa i inne zagadki, będzie to przyjemna lektura. “Morderstwo w Orient Expressie” to jedna z najpopularniejszych powieści Agaty Christie.

Głównym bohaterem książki jest Hercules Poirot, który wraca słynnym pociągiem po zakończeniu śledztwa na wschodnim kontynencie. Ląduje w przedziale z różnymi osobowościami i nie wszystkie przypadają mu do gustu. Historia zagęszcza się, gdy w jednym z przedziałów zostają znalezione zasztyletowane zwłoki. Pasażerowie mają alibi, jednak bez wątpienia któryś z nich kłamie. Czy zgadniesz wcześniej niż Hercules Poirot?

7. Zły – polska książka, którą warto przeczytać

Zły – polska książka, którą warto przeczytać

Allegro.pl

Oczywiście w zestawieniu musiały znaleźć się również polskie książki, które trzeba przeczytać. Jedną z nich jest ponadczasowe dzieło, które wymyka się jakimkolwiek klasyfikacjom. Jest to z pewnością “Zły” Leopolda Tyrmanda. Powieść powstała w 1955 roku i mimo, że minęło już tyle czasu od jej wydania, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością oraz uznaniem czytelników.

Książka skupia się głównie na życiu Polaków w latach powojennych, a miejscem akcji jest Warszawa, która została szczególnie zrujnowana w trakcie II Wojny Światowej. Czytelnik przygląda się odradzającemu się społeczeństwu, które musi odnaleźć się jakoś w nowych warunkach.

8. Miłość w czasach zarazy – najpiękniejsza książka o miłości

Miłość w czasach zarazy – najpiękniejsza książka o miłości

Amazon.pl

“Miłość w czasach zarazy” to powieść autorstwa Gabriela Garcíi Márqueza i jednocześnie jedna z najpiękniejszych książek o miłości, jakie kiedykolwiek napisano. Historia skonstruowana jest wokół egzystencjalnych pytań, dotyczących istnienia przeznaczenia, przemijania miłości, a także młodzieńczych marzeń.

Powieść przenosi czytelnika do jednego z karaibskich, podupadłych miast. Głównymi bohaterami są pochodząca z niższych sfer Fermina Daza oraz Florentino Ariza, ubogi pracownik urzędu telegraficznego, melancholijny oraz pełen smutku. Z ich losami połączony jest również doktor Juvenal Orbino, najlepsza partia w mieście. Łączy ich niezwykła historia miłości oraz przemijania.

9. Zabić drozda – powieść, którą trzeba przeczytać

Zabić drozda – powieść, którą trzeba przeczytać

Allegro.pl

Powieść, którą bez problemu można znaleźć na listach “książki, które trzeba przeczytać”, to na pewno “Zabić drozda”, napisana przez Harpera Lee. Jest to międzynarodowy bestseller, a sam autor jest laureatem Nagrody Pulitzera. Fabuła toczy się w latach trzydziestych XX wieku, w małym miasteczku na południu USA.

Główny bohater, Atticus Finch, który jest adwokatem i głową rodziny, podejmuje się sprawy młodego czarnoskórego mężczyzny, który został oskarżony o zgwałcenie białej dziewczyny. Sprawa sądowa, z uwagi na panujący powszechnie rasizm, urasta do rangi symbolu. Powieść podejmuje się odpowiedzi na pytanie, gdzie znajdują się granice ludzkiej tolerancji.

10. Krótka historia czasu – filozoficzna książka warta przeczytania

Krótka historia czasu – filozoficzna książka warta przeczytania

TaniaKsiazka.pl

Filozoficzne książki, które musisz przeczytać to całe bogactwo lektur. Jedną z nich jest najsłynniejsze dzieło w dorobku Stephena Hawkinga, “Krótka historia czasu”. Opowiada o powstaniu wszechświata oraz prawach, które nim rządzą. Wszystko rozpoczyna się od wielkiego wybuchu, aż po ostateczny koniec.

Co wyraźnie w niej widać i czym się wyróżnia, jeśli chodzi o książki filozoficzne, które trzeba przeczytać, to jej prostota, jasność oraz pasja. Lekturę tę zrozumie nawet laik, który chce rozeznać się, na czym polegają najważniejsze dokonania fizyki teoretycznej i dlaczego są tak istotne dla świata nauki.

11. Paragraf 22 – oryginalna książka o II Wojnie Światowej

Paragraf 22 – oryginalna książka o II Wojnie Światowej

Amazon.pl

Książki, które trzeba przeczytać, mogą poruszać również trudniejsze tematy w bardzo oryginalnym stylu. Tak jest z pewnością w przypadku lektury “Paragraf 22”, napisanej przez Josepha Hellera. Ta powieść XX wieku, skupia się na tematyce II Wojny Światowej. Pełna jest czarnego humoru, przebijającego się na każdej stronie książki, nadając jej niezwykłego klimatu. Lektura pozwala zrozumieć, jak bezsensowna była wojna, a także wszelkie rządzące nią mechanizmy.

Wszyscy bohaterowie mają różne problemy i starają się kurczowo utrzymać przy życiu. Na podstawie książki powstał serial, w którym zagrały gwiazdy światowego kina.

12. Portret Doriana Graya – fascynująca książka warta przeczytania

Portret Doriana Graya – fascynująca książka warta przeczytania

Allegro.pl

Książki warte przeczytania to przede wszystkim te, które fascynują wielu czytelników na całym świecie. “Portret Doriana Graya”, autorstwa Oscara Wilde’a, to opowieść o skutkach ulegania złu. Jej głównym bohaterem jest tytułowy Dorian Gray, młody mężczyzna o niezwykłej urodzie. Zostaje namówiony przez znanego malarza, aby swój wizerunek zachować na portrecie.

Kiedy bohater ogląda dzieło, wypowiada życzenie, aby na zawsze zachować młodość i urodę, nawet za cenę swojej duszy. W zamian za to, jego portretowy wizerunek starzeje się i oszpeca, w miarę popsucia moralnego bohatera. Pewnego dnia Dorian postanawia zniszczyć portret. Jednak czy to pomoże? Przekonaj się sam!

13. Wichrowe wzgórza – romantyczna książka, którą warto znać

Wichrowe wzgórza – romantyczna książka, którą warto znać

Ceneo.pl

Książki, które warto przeczytać to również romantyczne powieści, historie tragicznej miłości oraz zemsty. “Wichrowe wzgórza” to powieść, która snuta jest na tle dziejów trzech pokoleń dwóch ziemiańskich rodzin. Jej scenerię stanowią wrzosowiska północnej Anglii, pełne tajemnic oraz urzekające swoim wyglądem.

Heathcliff, osierocony chłopiec, trafia do zamożnej rodziny Earnshawów. Tam spotyka Katarzynę, którą obdarza odwzajemnioną miłością. Niestety, jak można przypuszczać, na drodze ich szczęścia stoją konwenanse. Stąd Heathcliff, znikając na kilka lat, powraca z fortuną niewiadomego pochodzenia. Poznaje też smak nienawiści i od tej pory nic nie będzie już takie samo.

14. Władca Pierścieni – książka fantasy, którą warto przeczytać

Władca Pierścieni – książka fantasy, którą warto przeczytać

Allegro.pl

Wielbiciele gatunku fantasy z pewnością znają tę trylogię i nie trzeba jej przedstawiać. “Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena to obowiązkowa powieść dla każdego fana fantastyki. Kultowe dzieło zawiera widowiskowe starcia, epicką walkę dobra ze złem, pradawną magię, a także niespotykaną odwagę wśród tych, po których nikt by się tego nie spodziewał.

Akcja trylogii toczy się w Śródziemiu, zamieszkanym przez istoty różnych raz – ludzi, krasnoludy, elfy, a także hobbity. Jeden z nich, Frodo Baggins, otrzymuje do wykonania niezwykle trudną misję, która będzie stanowić kluczowy moment w starciu dobra ze złem.

15. Buszujący w zbożu – klasyk, który trzeba przeczytać

Buszujący w zbożu – klasyk, który trzeba przeczytać

TaniaKsiazka.pl

Klasyki, które trzeba przeczytać, to wielkie i niezapomniane powieści. Jedną z nich jest “Buszujący w zbożu”, kultowa historia buntownicza, swojego czasu także jedna z najbardziej napiętnowanych książek XX wieku. Opowiada o młodzieńczym buncie, poszukiwaniu siebie oraz rozterkach życiowych szesnastoletniego bohatera.

Holden Caulfield nie odnajduje się w prywatnym college’u i nie może znieść otaczającego go absurdu, podłości oraz fałszu. Postanawia zatem uciec ze szkoły i samodzielnie zacząć decydować o swoim życiu. Błąka się po zakamarkach Nowego Jorku, aż trafia do rodzinnego domu. Jednak te kilka dni tam wyciśnie na nim niezapomniane piętno.

16. Wielki Gatsby – powieść społeczno-obyczajowa dla każdego

Wielki Gatsby – powieść społeczno-obyczajowa dla każdego

Amazon.pl

“Wielki Gatsby” to powieść społeczno-obyczajowa, autorstwa Francisa Scotta Fitzgeralda. Fabuła rozgrywa się w latach dwudziestych ubiegłego wieku, w nowojorskiej, bogatej dzielnicy Long Island. Całość opiera się o skomplikowaną oraz pełną intryg i dramatów miłość tytułowego bohatera. Jednak to nie wszystko. Historia toczy się wokół szalonych lat dwudziestych w Ameryce, będących jednocześnie początkiem upadku obyczajów.

Powieść znajduje się na listach najważniejszych powieści anglojęzycznych XX wieku i była przedmiotem kilku ekranizacji, które zdobyły ogromną popularność.

17. Zbrodnia i kara – książka, której nie wypada nie znać

Zbrodnia i kara – książka, której nie wypada nie znać

Ceneo.pl

“Zbrodnię i karę” z pewnością większość czytelników kojarzy z lektur szkolnych z liceum. Jak wiadomo, nie każdy miał wówczas czas czy ochotę na czytanie obowiązkowych tytułów, co w tym wypadku mogło być dużym błędem! Warto zatem sięgnąć po tę powieść Fiodora Dostojewskiego, ponieważ jest to najwybitniejsze literackie studium psychiki osoby, która dokonała zbrodni. Głównym bohaterem jest Rodion Raskolnikow, który postanawia zamordować, a następnie obrabować bogatą lichwiarkę.

Autor wnikliwie obrazuje istotne elementy zbrodni, w tym jej motywy, a także wewnętrzną walkę sprawcy z wyrzutami sumienia, które dręczą go coraz bardziej.

18. Seria o Harrym Potterze – książka, która podbiła serca milionów

 

 

Seria o Harrym Potterze – książka, która podbiła serca milionów

Allegro.pl

Książki warte przeczytania znajdziesz także w serii “Harry Potter” autorstwa J.K. Rowling. Powieść zyskała uznanie milionów czytelników na całym świecie i mimo, że od premiery pierwszej części minęło już kilkadziesiąt lat, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Sięgają po nią zarówno dzieci, jak i dorośli ludzie.

Cykl składa się z siedmiu tomów, opowiadających o losach młodego chłopca, który dowiaduje się, że jest czarodziejem. Trafia do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart, w której poznaje świat bez mugoli (zwykłych osobników niemagicznych). Życie Harrego Pottera jednak jest dalekie od sielanki. Z każdym tomem pojawiają się nowe zagrożenia, nie tylko dla niego, ale też dla całego świata czarodziejów.

19. Opowieść podręcznej – dobra książka, którą warto przeczytać

Opowieść podręcznej – dobra książka, którą warto przeczytać

Amazon.pl

Jakie jeszcze można wymienić dobre książki warte przeczytania? Do nich należy na pewno “Opowieść podręcznej” pióra Margaret Atwood. Ta wstrząsająca historia przedstawia losy kobiet w antyutopijnym świecie, który przepełniony jest okrutnym reżimem oraz wyjątkowo twardym prawem. Następuje w nim powrót do ortodoksyjnych zasad, przeplatany zagadnieniami feministycznymi i walką o prawa kobiet.

Główną bohaterką książki jest Freda, która musi przestrzegać niesamowicie długiej listy zakazów i nakazów. W świecie, w którym bezpłodność stała się powszechnym zjawiskiem, staje się ona podręczną, która nosi dzieci małżeństw, borykających się z powyższym problemem.

20. Władca much – jedno z najważniejszych dzieł XX wieku

Władca much – jedno z najważniejszych dzieł XX wieku

Allegro.pl

Szukasz książki do przeczytania, która wstrząśnie Tobą do głębi? “Władca much” to jedna z najsłynniejszych powieści, odnoszącej się do upadku kultury oraz cywilizacji. Zajmuje stałe miejsce w kanonie najważniejszych dzieł XX wieku. Historia opowiada o grupie chłopców, którzy jako jedyni ocaleli z katastrofy lotniczej. Znajdują schronienie na bezludnej wyspie.

Początkowo cieszą się wolnością w pięknej, wręcz rajskiej scenerii z dala od rodziców i cywilizacji. Jednak ich próby stworzenia małego społeczeństwa, kończą się katastrofą, a cała przygoda obraca się w koszmar, który rozwiewa złudzenia o dobrej naturze człowieka.

21. Nowy wspaniały świat – kontrowersyjna powieść warta przeczytania

Nowy wspaniały świat – kontrowersyjna powieść warta przeczytania

Allegro.pl

Kolejną powieścią w zestawieniu “książki, które trzeba przeczytać”, jest “Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya. Tytuł ten został okrzyknięty antyutopią, która niejednokrotnie wzbudzała wiele kontrowersji. Akcja powieści toczy się w 2540 roku. Cywilizacja jest całkowicie pozbawiona emocji, mimo to wszyscy obywatele są szczęśliwi, żyją w luksusie i oddają się przyjemnością. To wszystko dzięki specjalnemu narkotykowi soma, który należy obowiązkowo przyjmować.

Co więcej, młode pokolenia powstają w laboratorium, a każdy nowy organizm odpowiada potrzebom społeczeństwa. Jednak, jak w każdym systemie, pojawiają się błędy, czyli Indywidualności, które zauważają, że zostały czegoś pozbawione. Warto sprawdzić, co się stanie, gdy połączą się oba światy.

22. Mroczne bractwa i tajne kulty – fascynująca, historyczna lektura

Mroczne bractwa i tajne kulty – fascynująca, historyczna lektura

TaniaKsiazka.pl

Kolejny tytuł, który doskonale wpisuje się w książki historyczne, które warto przeczytać, to “Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń”. Jonathan J. Moore odkrywa przed czytelnikami kwestie, które do tej pory pozostawały ukryte i zmusza do refleksji nad swoją wizją świata.

Publikacja zabiera w mroczną oraz pełną niespodzianek podróż po najniebezpieczniejszych ugrupowaniach, jakie istniały, a co gorsze – nadal istnieją. Autor sprawnie porusza się między sektami religijnymi, a współczesnymi i bardzo rozbudowanymi organizacjami przestępczymi.

23. Życie na naszej planecie – książka biograficzna, którą warto przeczytać

Życie na naszej planecie – książka biograficzna, którą warto przeczytać

TaniaKsiazka.pl

Książki biograficzne, które warto przeczytać, odnoszą się do ludzi, którzy osiągnęli sukces, są znani ze swoich osiągnięć lub zmienili nasze postrzeganie świata. “Życie na naszej planecie” to nietypowa biografia Davida Attenborougha, która zawiera podsumowanie najważniejszych momentów z jego życia.

Opowiada on jednak nie tylko o swojej karierze dokumentalisty, ale też o wydarzeniach, które mogą wydarzyć się w przyszłości same w sobie są niepokojące. W swojej książce zwraca on uwagę na największe wyzwania, jakie czekają naszą planetę i pokazuje, jak bardzo zmienił się świat przyrody.

24. Wywieranie wpływu na ludzi – książka psychologiczna dla każdego

Wywieranie wpływu na ludzi – książka psychologiczna dla każdego

Allegro.pl

Książki psychologiczne, które warto przeczytać mogą sprawić, że poznasz mechanizmy rządzące ludźmi i lepiej zrozumiesz też samego siebie. Jedną z polecanych poradników jest z “Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka” Roberta Cialdiniego. Tłumaczy on w bardzo zajmujący sposób tajniki ludzkiego postępowania.

Wyjaśnia, jak skutecznie wpływać na ludzi, ale też bronić się przed manipulacjami. To doskonała książka dla psychologów, menedżerów, trenerów czy specjalistów od marketingu i sprzedaży. Została przetłumaczona na 26 języków i sprzedana w milionach egzemplarzy.

25. Dziwne losy Jane Eyre – książka, która zapada w pamięć na długo

Dziwne losy Jane Eyre – książka, która zapada w pamięć na długo

Allegro.pl

Listę 25 książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią kończymy powieścią napisaną przez Charlotte Brontë. “Dziwne losy Jane Eyre” to wyjątkowa powieść. Na jej stronach czytelnik śledzi historię dziewczynki, która straciwszy rodziców, trafia do domu wuja. Niestety, nie znajduje tam ani wytchnienia, ani żadnych cieplejszych uczuć.

Gdy tylko zdarza się odpowiednia okazja, ciotka wysyła ją do szkoły dla sierot. Jane Eyre na szczęście nie poddaje się i po latach nauki podejmuje pracę jako guwernantka. Książka ta opowiada o ludzkich emocjach, co sprawia że jest ponadczasowe i doskonale wpisuje się w książki, które warto przeczytać. 2022 rok może być właśnie tym, w którym odkryjesz wiele pasjonujących klasyków!

Udostępnij artykuł

Oceńcie artykuł

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor artykułu

Patrycja Ulatowska
Patrycja Ulatowska

Z zawodu copywriter, z wykształcenia filozof, prywatnie wielbicielka książek fantasy, rysowania oraz jazdy na rowerze.

Podobne artykuły