Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.pl » Prezenty

Najciekawsze książki LGBT 2023 – 22 dzieła z motywem LGBT

Książki LGBT to powieści bogate w historie o pokonywaniu trudności, miłości oraz akceptacji, należące do wielu różnych gatunków. Znajdziemy w nich nietuzinkowe postaci, ciekawe zwroty akcji i ważne spostrzeżenia, ale też i niekiedy autentyczne historie z życia wzięte. Jeśli interesują Cię książki LGBT, ranking, który znajdziesz poniżej, pomoże Ci znaleźć idealną powieść dla siebie. W naszym zestawieniu nie zabrakło też tytułów młodzieżowych oraz dla najmłodszych, które niosą ze sobą odpowiedzi na wiele różnych pytań.

1. Ani złego słowa

Książka z motywem LGBT

Ani złego słowa – książka z motywem LGBT

TaniaKsiazka.pl

Szukając książki o tematyce LGBT warto zainteresować się powieścią “Ani złego słowa”. Opowiada o historii młodego Niru, czarnoskórego chłopaka, którego konserwatywni rodzice pochodzą z Nigerii. Główny bohater w ostatniej klasie liceum zdaje sobie sprawę, że nie czuje pociągu seksualnego do kobiet. Zaczyna poszukiwać odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Pomaga mu w tym przyjaciółka, w przeciwieństwie do reszty rodziny, która uważa, że Niru powinien się “wyleczyć”.

Książka łączy w sobie wiele różnych wątków, zarówno tych związanych z nieheteronormatywnością, jak i rasizmem.

2. Tamte dni, tamte noce

Książka dla młodzieży LGBT

Tamte dni, tamte noce – książka dla młodzieży LGBT

Allegro.pl

Hitem ostatnich lat dla lubiących książki o gejach dla młodzieży jest bez wątpienia powieść “Tamte dni, tamte noce”, autorstwa Andre Acimana. Historia opowiada o nastolatku, który swoje wakacje spędza w domku letniskowym we Włoszech. Jak każdego roku pojawiają się tam również doktoranci, którzy oferują swoją pomoc ojcu chłopaka w badaniach archeologicznych.

Historia układa się spokojnie, dopóki nie w posiadłości nie pojawia się Olivier. Między nim, a głównym bohaterem nawiązuje się niezwykła relacja, która pozwala im uświadomić sobie wiele rzeczy na temat swojej cielesności i seksualności.

3. Wymazać siebie

Bestsellerowa książka o LGBT

Wymazać siebie – bestsellerowa książka o LGBT

TaniaKsiazka.pl

Książki LGBT to również powieści autobiograficzne. Jedną  z nich jest “Wymazać siebie”, pióra Garrarda Conleya. Opowieść ta opowiada o chłopaku, który pochodzi z bardzo wierzącej i jednocześnie też konserwatywnej rodziny. Jak mocno zakorzenione są ich uprzedzenia oraz przekonania, widać po tym, jak na jaw wychodzi szokująca dla nich informacja. Syn jednego z pastorów z Arkansas jest homoseksualistą. Nie spotyka się to z akceptacją.

Chłopak zostaje przez rodzinę zmuszony do zmiany orientacji seksualnej. Trafia do zamkniętego ośrodka, by wziąć udział w terapii konwersyjnej. To powieść, którą warto przeczytać.

4. Red, White & Royal Blue

Książka LGBT dla młodzieży

Red, White & Royal Blue – książka LGBT dla młodzieży

Allegro.pl

Książki LGBT dla młodzieży to całkiem obszerna liczba pozycji, które warto znać. Jedną z nich jest “Red, White & Royal Blue”. Powieść została wielokrotnie nagrodzona przez znane magazyny, w tym Vogue oraz Vanity Fair. Książka autorstwa Casey McQuiston to romans młodzieżowy, który opowiada o miłosnej relacji między synem prezydent USA – Alexem oraz walijskim księciem Henrym.

Historia rozpoczyna się od angielskiego wesela na dworze królewskim, na którym dwójka nastolatków ląduje w weselnym torcie. Początkowa medialna ustawka, mająca na celu poprawę wizerunku, przeradza się w wielkie uczucie. Jak się rozwinie? Dowiesz się z tej przyjemnej i zabawnej lektury.

5. Angst with happy ending

Książka o LGBT dla nastolatków

Angst with happy ending – książka o LGBT dla nastolatków

Ceneo.pl

Jeśli chodzi o inne książki dla młodzieży LGBT, po które warto sięgnąć, to zdecydowanie wyróżnia się “Angst with happy ending”. Główny bohater, siedemnastoletni Aleks czuje, że znalazł swoją bratnią duszę – Yuki, dziewczynę, którą poznał na czacie. Kiedy spotykają się w realnym świecie, okazuje się, że jest ona w rzeczywistości Benjaminem.

Aleks, czując się oszukany, kończy znajomość, jednak losy dwóch chłopców splatają się ze sobą ponownie. Początkowo luźna relacja przemienia się w pewnym momencie w prawdziwą przyjaźń, która zostaje wystawiona na wiele prób.

6. Tak to już jest

Intrygująca książka LGBT

Tak to już jest – intrygująca książka LGBT

Allegro.pl

Książki o LGBT opowiadają również o trudnej, rodzicielskiej miłości, w której pragnie się przede wszystkim akceptacji, a także dobra swojego dziecka. Jest to niekiedy trudne, szczególnie przy braku wsparcia ze strony społeczeństwa. Powieść “Tak to już jest” autorstwa Laurie Frankel przedstawia historię transgenderowego chłopca, Calude’a.

Rodzice od dzieciństwa starają się robić wszystko, by uchronić go przed cierpieniem, szczególnie, że znacznie się on wyróżnia. Doskonale wie, że jest kimś innym i różni się od swojego rodzeństwa. Historia ta ukazuje, jak wygląda perspektywa heteroseksualnego rodzica na transgenderowe dziecko.

7. Argonauci

Pełna wyzwań powieść o LGBT

Argonauci – pełna wyzwań powieść o LGBT

Amazon.pl

Szukając intrygującej książki o LGBT, zdecydowanie warto sięgnąć po powieść “Argonauci” Maggie Nelson. Jest to pięknie opisana relacja między kobietą a osobą niebinarną, w świecie, w którym osoby LGBT mają teoretycznie takie same prawa, jak osoby heteroseksualne. Powieść ma także drugie dno i rozprawia o tożsamości, seksualności oraz przemijaniu. Łączy w sobie osobiste doświadczenia z psychologią, historią sztuki, teorią queer oraz filozofią.

Książka została nagrodzona Amerykańską Nagrodą Krytyków Literackich i została uznana za jedną ze 100 najlepszych książek dwóch pierwszych dekad XXI wieku.

8. Dziewczyna, kobieta, inna

Wielowymiarowa książka LGBT

Dziewczyna, kobieta, inna – wielowymiarowa książka LGBT

TaniaKsiazka.pl

Szukasz ciekawej książki o lesbijkach? Sięgnij po “Dziewczyna, kobieta, inna”, powieść wyróżnioną w 2019 roku Nagrodą Bookera i ogłoszoną książką dekady przez “The Guardian. Historia napisana przez brytyjską pisarkę Bernadine Evaristo, opowiada o losach dwunastu czarnoskórych kobiet, od początków XX wieku, aż po czasy współczesne.

Wśród nich znaleźć można matkę artystkę, nauczycielkę, sprzątaczkę, zbuntowaną córkę oraz bankierkę. W powieści nie brakuje lesbijek, osób transpłciowych i biseksualnych. Książka porusza wiele ważnych tematów, oddając hołd sportretowanych w niej kobietom.

9. Fanfik

Trylogia LGBT dla młodzieży

Fanfik – trylogia LGBT dla młodzieży

Allegro.pl

Książki o homoseksualizmie dla młodzieży to także polskie propozycje. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje “Fanfik” autorstwa Natalii Osińskiej. Jest to trylogia, w ramach której powstały takie tytuły, jak “Fanfik”, “Slash” oraz “Fluff”. Niektórzy uważają ją za alternatywną wersję popularnej Jeżycjady, wzbogaconej o wątki LGBT.

Autorka opowiada w książce o ważnych tematach, w tym depresji wśród młodzieży, trudności w zrozumieniu siebie przez dzieci oraz ich rodziców, a także problemach związanych ze szkołą. Główną bohaterką jest Antonia, która przez leki psychotropowe jest wycofana z życia i wszystko jej jedno. Zmienia się to, gdy poznaje Leona, nowego ucznia.

10. Historia przemocy

Powieść LGBT z autobiograficznymi wątkami

Historia przemocy – powieść LGBT z autobiograficznymi wątkami

Allegro.pl

Autobiograficzne książki z motywem LGBT to historie, obok których ciężko przejść obojętnie. Jedną z polecanych powieści, autorstwa Edouarda Louisa jest “Historia przemocy”. Główny bohater mieszka w małej miejscowości, w której jest krytykowany z uwagi na swoją seksualność. Podejmuje więc decyzję o przeprowadzce do Paryża. Tam poznaje Reda, mężczyznę o afrykańskich korzeniach, który w brutalny sposób zmienia całe jego życie, wykorzystując jego brak doświadczenia.

To powieść, która zapada w pamięć, opowiadająca o niepewności, a także momencie, w którym trzeba podjąć się trudnej konfrontacji z innymi oraz ze sobą.

11. Mam na imię Jazz

Książka LGBT dla dzieci

Mam na imię Jazz – książka LGBT dla dzieci

TaniaKsiazka.pl

W naszym zestawieniu nie mogło również zabraknąć książki LGBT dla dzieci. “Mam na imię Jazz” może jednak spodobać się także dorosłym czytelnikom. Główna bohaterka to dziewczynka, która została urodzona w ciele chłopca. Rodzice, którzy są tym zaniepokojeni, zabierają swoje dziecko do lekarza.

Ten wyjaśnia, iż Jazz jest osobą transpłciową, że właśnie taka się urodziła i nie ma w tym niczego złego. Losy głównej bohaterki są opisane w bardzo przystępny sposób, który będzie zrozumiały zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych osób, które nie czytały do tej pory książek o transpłciowości.

12. Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole

Zabawna powieść o LGBT

Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole – zabawna powieść o LGBT

TaniaKsiazka.pl

Książki LGBT to nie tylko poważne i trudne historie, ale także te lekkie i pełne humoru. “Przewodnik lesbijski po katolickiej szkole” opowiada o queerowej dziewczynie – Yamilet Flores, jednej z niewielu meksykańskich dzieci w nowej, katolickiej szkole. Jej koledzy to głównie biali uczniowie, z bardzo majętnych rodzin.

Nikt nie wie, że Yami jest lesbijką i sama chciałaby, aby tak pozostało. Niestety, nie jest to takie proste, szczególnie, gdy podoba jej się Bo, która jest jedyną otwarcie queerową osobą w szkole. Książka ta to połączenie szczerości, radości oraz wrażliwości, a także ciekawych przemyśleń.

13. Pęknięta ziemia

Książka LGBT fantasy

Pęknięta ziemia – książka LGBT fantasy

Allegro.pl

Książki LGBT fantasy także musiały znaleźć się na naszej liście. “Pęknięta ziemia” to bestseller, napisany przez N.K. Jemisina. Fabuła tej książki fantasy LGBT przenosi czytelnika do zupełnie innego świata, w którym ludzkość wielkimi krokami zbliża się do zagłady.

Główną bohaterką jest Essun, która mimo swojego niezwykłego cierpienia przez stratę swojego syna, stara się poradzić coś na fakt, że niedługo planeta ulegnie zniszczeniu. W powieści pojawia się kilka nieheteronormatywnych związków. Uwagę szczególnie zwraca Tonkee, naukowiec i wynalazca, a przy okazji osoba transseksualna.

14. Mój cień jest różowy

Książka LGBT dla dzieci

Mój cień jest różowy – książka LGBT dla dzieci

Amazon.pl

Kolejną polecaną książką LGBT dla dzieci jest “Mój cień jest różowy” Scotta Stuarta. To powieść, która porusza głównie temat ekspresji płciowej oraz crossdressingu. Została napisana wierszem, co nadaje jej niezwykłego charakteru. Historia opowiada o chłopcu, który doskonale czuje się w sukienkach, a jego ulubionymi zabawkami są lalki.

Ojciec głównego bohatera nie jest z tego powodu zadowolony, jednak z czasem się to zmienia. Zaczyna go akceptować, a także wspierać jego wybory. Powieść jest odpowiednia dla dzieci już od 3. roku życia i zachęca do wychowywania swoich pociech w duchu otwartości.

15. Drogi Evanie Hansenie

Wzruszająca powieść LGBT

Drogi Evanie Hansenie – wzruszająca powieść LGBT

Allegro.pl

Wartościowa, a jednocześnie odrobinę gorzka powieść o dojrzewaniu i rozumieniu siebie – tak pokrótce można opisać “Drogi Evanie Hansenie” pióra Vala Emmicha. Główny bohater, Evan, ma duże problemy w relacjach. Jego terapeuta podpowiada mu rozwiązanie, które ma zachęcić go do zmian. Ma pisać listy do samego siebie i rozpoczynać je od słów “drogi Evanie Hansenie”.

Z reguły chłopak pisze o niczym, jednak jednego dnia wyznaje znacznie więcej. Ten ostatni list przypadkowo trafia do Connora, szkolnego dziwaka. Gdy popełnia samobójstwo, słowa napisane przez Evana, wpadają w ręce jego rodziny, która zaczyna poszukiwać u chłopaka odpowiedzi na smutne pytania.

16. Noah po prostu jest

Pełna humoru książka LGBT

Noah po prostu jest – pełna humoru książka LGBT

Ceneo.pl

“Noah po prostu jest” to powieść pełna humoru, napisana przez Jamesa Greena. Główny bohater, Noah, to nastolatek, który nie pragnie niczego innego bardziej, jak normalności oraz niewyróżniania się w tłumie. Bardzo podoba mu się jedna dziewczyna i usilnie stara się ją poderwać. Wśród jego aspiracji można znaleźć również zyskanie popularności w szkole oraz chęć bycia postrzeganym jako fajny chłopak. Zamiast wybranej dziewczyny, zostaje jednak pocałowany przez chłopaka, co powoduje całą lawinę emocji oraz zdarzeń.

Jeśli szukasz książki z wątkiem LGBT, ta będzie strzałem w dziesiątkę!

17. Hurt/Comfort

Ciekawa książka o LGBT

Hurt/Comfort  – ciekawa książka o LGBT

TaniaKsiazka.pl

Główny bohater powieści, Artur, ma 18 lat i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie wie wielu rzeczy. Przede wszystkim dotyczy do jego rodziców – nie wie, jak rozmawiać z własnym ojcem, gdzie przebywa jego matka. Problemy dotyczą również jego znajomych. Nie może zrozumieć, jakie oczekiwania ma wobec niego koleżanka z klasy i dlaczego najlepsza przyjaciółka próbuje go z nią swatać. Artur ma również wątpliwości co do matury z polskiego.

W tych trudnych dla siebie momentach spotyka Janka, który jest jego przeciwieństwem. Mimo to jednak między chłopakami nawiązuje się relacja. Jak się rozwinie? Warto sprawdzić!

18. Alan Cole nie jest tchórzem

Porywająca książka o LGBT

Alan Cole nie jest tchórzem – porywająca książka o LGBT

Allegro.pl

Powieść “Alan Cole nie jest tchórzem” to historia, która ma swoją zabawną, pełną rozrywki stronę, ale też i drugą, która skłania do przemyśleń na ważne tematy. Powieść wzrusza, śmieszy i intryguje. Opowiada o ukrywaniu swojej orientacji seksualnej, miłości, przyjaźni oraz dojrzewaniu. Główny wątek powieści opiera się o brata głównego bohatera, który go szantażuje, wymyślając trudne zadania. Jednak, co ciekawe, wynikają z nich niespodziewanie dobre rzeczy.

Powieść ta jest pierwszym tomem serii o Alanie Cole i polecana jest każdemu, kto lubi literaturę z wątkami LGBT.

19. Leah gubi rytm

Oryginalna książka o LGBT

Leah gubi rytm – oryginalna książka o LGBT

TaniaKsiazka.pl

„Leah gubi rytm” Becky Albertalli to niezwykła powieść o Leah, zbuntowanej perkusiście o wybuchowych nastrojach i niełatwym charakterze. Nie potrafi ona przyznać się swoim bliskim do biseksualności. Głównym problemem jest tutaj to, że dziewczyna cały czas próbuje zrozumieć samą siebie i poukładać swoje uczucia.

Jest to jednak trudne z uwagi na jej osobowość. Sprawę komplikuje fakt, że zakochała się w swojej koleżance. To wszystko miesza jej w głowie, a że jest perfekcjonistką, widzi w sobie tylko wady, a w otaczającym ją świecie – same trudności. To interesująca opowieść, po którą warto sięgnąć.

20. Pod tęczą

Przenikliwa powieść LGBT

Pod tęczą – przenikliwa powieść LGBT

Amazon.pl

“Pod tęczą” to historia, która opowiada o tolerancji, niełatwych zawiłościach ludzkiej psychiki, a także poczuciu przynależności. W powieści spotykamy mieszkańców Big Burr, miasteczka, które zyskało tytuł “najbardziej homofobicznej miejscowości w Ameryce”, a także queerową grupę, która została do niego wysłana, by uratować sytuację i zmienić podejście ludzi.

Jak zareagują na pojawienie się nowych osób? Cóż, okazuje się, że różnie. Niektórzy witają ich z otwartymi ramionami, inni nie są aż tak chętni do interakcji. Co z tego wszystkiego wyniknie? Dowiesz się po sięgnięciu po tę powieść.

21. Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę

Książka o LGBT

Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę – książka o LGBT

Amazon.pl

Kolejną polecaną powieścią z motywem LGBT jest “Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę”. Powieść została oparta o prawdziwe przeżycia autora, Oceana Vuonga. Zadedykował on ją swojej mamie, z którą wyemigrował z Wietnamu do Stanów Zjednoczonych jako dziecko.

Historia opowiada Piesku, osobie homoseksualnej, pochodzenia azjatyckiego, która z każdą stroną dojrzewa jako twórca, ale też jako zwyczajny człowiek. Mierzy się  z wieloma wyzwaniami, stawianymi przez amerykańskie społeczeństwo, w którym często nie ma miejsca na bycie gejem czy wyrażanie potrzeby bliskości.

22. Act cool

Fascynująca powieść z wątkiem LGBT

Act cool – fascynująca powieść z wątkiem LGBT

TaniaKsiazka.pl

Dla zainteresowanych przeczytaniem książki LGBT, 2022 przyniósł nam powieść “Act cool”, napisana przez młodego, amerykańskiego pisarza Tobly’ego McSmitha. Korzysta on ze swojego doświadczenia (został urodzony w konserwatywnej rodzinie i jest transpłciowym mężczyzną), by opowiedzieć nieco więcej o problemach, emocjach i pragnieniach osób LGBT. Główny bohater historii, August Greene, został przyjęty do renomowanej nowojorskiej Szkoły Sztuk Performatywnych, która kształci wybitnych aktorów.

Ucieka więc z małego miasteczka, od swoich konserwatywnych rodziców, nieakceptujących tego, że jest osobą transpłciową. Tam spróbuje sobie odpowiedzieć na pytanie, kim tak naprawdę pragnie być i jak odgrywane przez niego role mogą sprowadzić na niego kłopoty.

Udostępnij artykuł

Oceńcie artykuł

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor artykułu

Patrycja Ulatowska
Patrycja Ulatowska

Z zawodu copywriter, z wykształcenia filozof, prywatnie wielbicielka książek fantasy, rysowania oraz jazdy na rowerze.