Testado.pl

Najlepsze rowery elektryczne 2026

Miejskie rowery elektryczne wyróżniają się uniwersalnością, wygodą i praktycznością. W naszym zestawieniu rowerów elektrycznych do miasta przedstawimy popularne modele dla pań i panów.

Najlepszy wybór
Kellys Estima 80 SH 820 Wh
Kellys Estima 80 SH 820 Wh
Bateria 820 Wh, silnik 85 Nm
Miejski rower elektryczny z silnikiem Shimano EP6 85 Nm, baterią 820 Wh i automatyczną piastą Nexus Di2.
Najlepszy stosunek jakości do ceny
Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh
Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh
Bateria 540 Wh, 65 Nm
Miejski rower elektryczny z centralnym silnikiem 65 Nm, baterią 540 Wh i kołami 28 cali.
Najlepszy model budżetowy
Rockrider E-ACTV 100
Rockrider E-ACTV 100
Bateria 356 Wh, silnik 45 Nm
Wszechstronny rower trekkingowy z niską ramą, silnikiem w tylnym kole i zasięgiem do 70 km, na miasto i łatwe szutry.

Ranking rowerów elektrycznych

Najlepsze rowery elektryczne
Kellys Estima 80 SH 820 Wh
Kellys Estima 80 SH 820 WhMiejski rower elektryczny z silnikiem Shimano EP6 85 Nm, baterią 820 Wh i automatyczną piastą Nexus Di2.
Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh
Romet e-Modeco URB 2.0 540 WhMiejski rower elektryczny z centralnym silnikiem 65 Nm, baterią 540 Wh i kołami 28 cali.
Rockrider E-ACTV 100
Rockrider E-ACTV 100Wszechstronny rower trekkingowy z niską ramą, silnikiem w tylnym kole i zasięgiem do 70 km, na miasto i łatwe szutry.
Kross Trans Hybrid 1.0 522 Wh
Kross Trans Hybrid 1.0 522 WhTrekkingowy rower elektryczny z niską ramą i zintegrowaną baterią 522 Wh, do jazdy po mieście i rekreacji.

Najlepsze rowery elektryczne

Kellys Estima 80 SH 820 Wh

Kellys Estima 80 SH 820 Wh: Product review

Kluczowe parametry

Typ roweru elektrycznego
miejski
Przeznaczenie
unisex
Rozmiar kół
27,5 "
Pojemność baterii
820 Wh
Zalety
  • Silnik Shimano EP6 85 Nm
  • Bateria 820 Wh
  • Automatyczna piasta Nexus Di2
  • Bagażnik, błotniki i oświetlenie w komplecie
  • Widelec 100 mm i amortyzowana sztyca
  • Hydrauliczne hamulce tarczowe 180 mm
Wady
  • Producent nie podaje zasięgu
  • Tylko rozmiary S i M

Kellys Estima 80 SH to miejski rower elektryczny z baterią 820 Wh i centralnym silnikiem Shimano EP6 o momencie obrotowym 85 Nm. Zintegrowana, wyjmowana bateria Re-Charge K1 ma pojemność 23 Ah, a rama z robotycznie spawanego aluminium serii 6 jest projektowana i produkowana w Europie. Producent nie podaje zasięgu, więc przy planowaniu dłuższych tras trzeba liczyć na własne doświadczenie.

Przełożenia zmienia automatycznie piasta Shimano Nexus z elektroniczną zmianą Di2, a nierówności łagodzą widelec RockShox Recon Silver RL ze skokiem 100 mm i amortyzowana sztyca. Za hamowanie odpowiadają hydrauliczne hamulce tarczowe z tarczami 180 mm z przodu i z tyłu, a koła mają 27,5 cala i opony Schwalbe Al Grounder 2,60. Na wyposażeniu są bagażnik, podstawka, dzwonek, aluminiowe błotniki i oświetlenie Trelock. Rama występuje w rozmiarach S i M, więc warto sprawdzić, czy rozmiar pasuje do Twojego wzrostu. Warto go rozważyć, jeśli szukasz roweru miejskiego z dużą baterią i automatyczną zmianą przełożeń.

Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh

Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh: Product review

Kluczowe parametry

Typ roweru elektrycznego
miejski
Przeznaczenie
unisex
Rozmiar kół
28 "
Pojemność baterii
540 Wh
Zalety
  • Centralny silnik Bafang M200
  • Moment obrotowy 65 Nm
  • Bateria 540 Wh
  • Hydrauliczne hamulce Shimano MT200
  • Widelec 80 mm i amortyzowana sztyca
  • Wyświetlacz IPS
Wady
  • Masa 29,1 kg
  • Brak deklarowanego zasięgu

Romet e-Modeco URB 2.0 to miejski rower elektryczny na kołach 28 cali z centralnym silnikiem Bafang M200 o mocy 250 W i momencie obrotowym 65 Nm. Silnik współpracuje z czujnikiem momentu obrotowego, a bateria ma pojemność 540 Wh. Napęd tworzy układ 1x9 z Shimano Cues i kasetą 11-41T, a rama z aluminium 6061 występuje w rozmiarach 17 i 19 cali.

Hydrauliczne hamulce Shimano MT200 mają tarcze 180 mm z przodu i 160 mm z tyłu, a nierówności łagodzą widelec Suntour NVX32 ze skokiem 80 mm i amortyzowana sztyca. Dane jazdy pokazuje wyświetlacz IPS, a siodło to Selle Royal Essenza Plus Relaxed. Rower waży 29,1 kg, więc wnoszenie go po schodach wymaga siły, a producent nie podaje deklarowanego zasięgu. Sprawdzi się u osób, które szukają roweru do miasta z centralnym silnikiem 65 Nm.

Rockrider E-ACTV 100

Rockrider E-ACTV 100: Product review

Kluczowe parametry

Typ roweru elektrycznego
trekkingowymiejski
Przeznaczenie
unisex
Rozmiar kół
28 "
Pojemność baterii
356 Wh
Zalety
  • Silnik 45 Nm w tylnym kole
  • Zasięg do 70 km w eco
  • Wyjmowany akumulator
  • Niska rama ułatwia wsiadanie
  • Przedni amortyzator 60 mm
  • Opony odporne na przebicia
Wady
  • Niewielka pojemność baterii

Rockrider E-ACTV 100 to trekkingowy rower elektryczny z niską ramą, który sprawdza się w mieście oraz na łatwych szosach i szutrach. Silnik w tylnym kole o momencie 45 Nm i 6 przełożeń wystarczą na codzienne dojazdy, a zintegrowany, wyjmowany akumulator pozwala przejechać do 70 km w trybie eco. Aluminiową ramę uzupełnia przedni amortyzator o skoku 60 mm i opony trekkingowe z podwójnym wzmocnieniem przeciw przebiciom.

Niski przekrok ułatwia wsiadanie, a rower pasuje do osób o wzroście od 1,45 do 1,95 m. Masz w nim błotniki, a w razie potrzeby dołożysz bagażnik, fotelik dziecięcy albo uchwyt na smartfon. Akumulator 356 Wh jest niewielki, więc na dłuższe wypady trzeba rozsądnie dobierać tryb wspomagania. Jeśli szukasz prostego e-bika do codziennej jazdy w przystępnej cenie, to rozsądny wybór dla początkujących.

Kross Trans Hybrid 1.0 522 Wh

Kross Trans Hybrid 1.0 522 Wh: Product review

Kluczowe parametry

Typ roweru elektrycznego
trekkingowy
Rozmiar kół
28 "
Pojemność baterii
522 Wh
Zasięg
70 km
Zalety
  • Bateria 522 Wh zintegrowana z ramą
  • Niska rama ułatwia wsiadanie
  • Hydrauliczne hamulce tarczowe
  • Koła 28 cali
  • 8 biegów Shimano Acera
  • Amortyzowany widelec
Wady
  • Silnik w tylnej piaście, nie centralny
  • Parametry zależą od rocznika i rozmiaru ramy

Kross Trans Hybrid 1.0 to trekkingowy rower elektryczny z niską ramą, przeznaczony do jazdy po mieście i na rekreacyjne wycieczki. Bateria o pojemności 522 Wh jest zintegrowana z ramą, a silnik umieszczono w tylnej piaście. Koła mają 28 cali, a napęd to 8 biegów Shimano Acera.

Rower ma hydrauliczne hamulce tarczowe i amortyzowany widelec. Niska rama ułatwia wsiadanie. Producent publikuje dane dla różnych roczników i rozmiarów ramy, więc przed zakupem warto sprawdzić parametry dla konkretnej wersji. Przyda się, gdy szukasz roweru trekkingowego do miasta i rekreacji z baterią 522 Wh.

Porównanie rowerów elektrycznych

Kellys Estima 80 SH 820 WhKellys Estima 80 SH 820 WhAktualna cena
1.
Romet e-Modeco URB 2.0 540 WhRomet e-Modeco URB 2.0 540 WhAktualna cena
2.
Rockrider E-ACTV 100Rockrider E-ACTV 100Aktualna cena
3.
Typ roweru elektrycznego
Kellys Estima 80 SH 820 Wh: miejski
Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh: miejski
Rockrider E-ACTV 100: miejskitrekkingowy
Rozmiar kół
Kellys Estima 80 SH 820 Wh: 27,5 "
Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh: 28 "
Rockrider E-ACTV 100: 28 "
Pojemność baterii
Kellys Estima 80 SH 820 Wh: 820 Wh
Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh: 540 Wh
Rockrider E-ACTV 100: 356 Wh
Zasięg
Kellys Estima 80 SH 820 Wh: –
Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh: –
Rockrider E-ACTV 100: 70 km
Typ hamulców
Kellys Estima 80 SH 820 Wh: tarczowe hydrauliczne
Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh: tarczowe hydrauliczne
Rockrider E-ACTV 100: tarczowe mechaniczne
Umiejscowienie silnika
Kellys Estima 80 SH 820 Wh: centralnie
Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh: centralnie
Rockrider E-ACTV 100: tylne koło
Liczba przełożeń
Kellys Estima 80 SH 820 Wh: 5
Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh: 9
Rockrider E-ACTV 100: 6
Moment obrotowy
Kellys Estima 80 SH 820 Wh: 85 Nm
Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh: 65 Nm
Rockrider E-ACTV 100: 45 Nm
Masa
Kellys Estima 80 SH 820 Wh: –
Romet e-Modeco URB 2.0 540 Wh: 29,1 kg
Rockrider E-ACTV 100: 22,9 kg

Co je łączy

Przeznaczenieunisex
Amortyzacjaamortyzacja przednia

Najczęściej kupowane rowery elektryczne

Podstawowe informacje o miejskich rowerach elektrycznych

Rower elektryczny to jeden z najpraktyczniejszych sposobów poruszania się po mieście. Dzięki napędowi jazda jest mniej męcząca, co przydaje się zwłaszcza na dłuższych dystansach i przy nieprzyjemnych podjazdach. Rower z silnikiem o mocy do 250 W, którego wspomaganie wyłącza się po przekroczeniu 25 km/h, jest w przepisach traktowany jak zwykły rower.

Rower elektryczny zachowuje przy tym wszystkie zalety jednośladów w porównaniu z pojazdami spalinowymi i większymi pojazdami elektrycznymi. Miejskie rowery elektryczne są poręczne, ekologiczne i łatwe w prowadzeniu, a zaparkujesz nimi praktycznie wszędzie. Jeśli brakuje Ci miejsca do przechowywania, warto rozważyć rower elektryczny składany.

Rower elektryczny na ścieżce rowerowej

Na jaki teren się nadają?

Podobnie jak klasyczne rowery bez napędu, rowery elektryczne różnią się przede wszystkim tym, do jakiego terenu są przeznaczone. Jak sugeruje nazwa „miejski rower elektryczny”, mówimy o dość uniwersalnych modelach, które poradzą sobie z wyzwaniami czekającymi w mieście. Pokonają gładki asfalt, nierówną kostkę brukową, wyboje, a także nieutwardzone drogi gruntowe.

Czym różnią się konstrukcją od innych typów?

Modele miejskie różnią się od innych przede wszystkim wyposażeniem. Bardzo często kupisz je z kompletnym wyposażeniem do codziennej jazdy po mieście. Możesz liczyć na przykład na:

  • Błotniki
  • Podpórkę
  • Oświetlenie przednie i tylne
  • Odblaski
  • Osłonę łańcucha
  • Bagażnik tylny
  • Dzwonek

Błotniki wraz z osłoną łańcucha zmniejszają ryzyko, że podczas jazdy ubrudzisz się błotem spod kół. Rowery sportowe, przeznaczone do rekreacji i aktywnego wypoczynku, zwykle ich nie mają, bo zabrudzenie jest tam wpisane w jazdę. Miejskim rowerem elektrycznym możesz natomiast bez obaw jeździć do pracy, do szkoły, na zakupy czy na spotkania.

Kolejną cechą konstrukcyjną miejskich rowerów elektrycznych jest nieco niższa rama i niższa pozycja siedzenia. Dzięki temu modele te dobrze sprawdzają się przy częstym wsiadaniu i zsiadaniu, którego w mieście trudno uniknąć. Obniżenie jest najbardziej widoczne w rowerach elektrycznych damskich, dzięki czemu można na nich jeździć także w spódnicy. Do innych typowych cech należą wygodne siodełko i łatwe pedałowanie dzięki średnio wąskim oponom o mniejszym oporze toczenia oraz wystarczająco dużo miejsca na bagaż.

Szosowy rower elektryczny a miejski

W porównaniu z elektrycznymi rowerami szosowymi modele miejskie są przeznaczone raczej do spokojnej jazdy, a nie do ścigania się. Osiągają nieco mniejsze prędkości i mogą być cięższe, za to nadają się także na lekki teren, a nie tylko na idealnie utrzymane drogi. Są wygodniejsze i często także tańsze. Miejski rower elektryczny ma ponadto znacznie bogatsze wyposażenie praktyczne.

Miejskie rowery elektryczne

Na rynku pojawiają się obecnie także modele hybrydowe, które łączą niektóre cechy rowerów szosowych i miejskich. Mogą być lżejsze niż klasyczne rowery miejskie, a jednocześnie oferują większy komfort i praktyczniejsze wyposażenie niż czysto szosowe modele.

Górski rower elektryczny a miejski

Choć miejskie rowery elektryczne radzą sobie także na lekkim terenie, w porównaniu z górskimi nie są tak dobrze przystosowane do większych nierówności, zwłaszcza pod względem amortyzacji. Drogi polne nie stanowią dla nich problemu, ale do przeskakiwania korzeni w lesie już się nie nadają. Na dłuższe wycieczki w zróżnicowanym terenie lepiej sprawdzi się rower elektryczny trekkingowy.

Jeśli Twoim celem są trudne warunki i przygodowe wyprawy, postaw raczej na górski rower elektryczny. Na spokojniejsze przejażdżki i praktyczną codzienną jazdę lepszy będzie miejski. Jest zwykle lżejszy, ma mniejsze zużycie energii i łatwiejsze pedałowanie. Zazwyczaj kosztuje też mniej. Miejskie rowery elektryczne coraz częściej mają amortyzowany przedni widelec. Dzięki temu jazda po nierównej nawierzchni jest wygodniejsza, a rower nadal zachowuje wszystkie praktyczne zalety w codziennym użytkowaniu w mieście.

Bateria i zasięg

Pojemność baterii jest kluczowym czynnikiem określającym zasięg roweru elektrycznego. W zastosowaniu miejskim popularne są baterie o pojemności 300-500 Wh, które zwykle dają zasięg około 50-80 km, zależnie od terenu, masy rowerzysty i poziomu wspomagania.

Nowoczesne akumulatory litowo-jonowe są często zintegrowane z ramą, co poprawia estetykę roweru i chroni baterię przed uszkodzeniem oraz wpływem pogody. Niektóre modele mają baterię wyjmowaną, którą można ładować osobno, co jest praktyczne zwłaszcza dla osób, które nie mogą zaparkować roweru przy gniazdku.

Najpopularniejsze rowery elektryczne

Najczęściej zadawane pytania

Czy rower elektryczny wymaga prawa jazdy i rejestracji?

Nie, jeśli spełnia wymagania rowerowe: silnik ma moc ciągłą do 250 W, wspomaga tylko podczas pedałowania, a wspomaganie wyłącza się po przekroczeniu 25 km/h. Taki rower jest traktowany jak zwykły, więc nie ma rejestracji, tablic ani obowiązkowego OC. Mocniejszy napęd zmienia go w motorower, który wymaga rejestracji i uprawnień.

Ile kilometrów przejedzie rower elektryczny na jednym ładowaniu?

Orientacyjnie bateria o pojemności 300 do 500 Wh daje w mieście zasięg około 50 do 80 km. Dojazd zależy od terenu, masy rowerzysty, wiatru, temperatury i poziomu wspomagania. Porównuj pojemność w Wh, bo to ona mówi o zapasie energii, a sama liczba Ah nie uwzględnia napięcia.

Co oznacza norma EN 15194 w rowerach elektrycznych?

EN 15194 to europejska norma dla rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Opisuje wymagania dla układu elektrycznego i bezpieczeństwa, a w definicji takiego roweru mieści się limit 250 W oraz wyłączanie wspomagania przy 25 km/h. Oznaczenie w instrukcji lub opisie pokazuje, że producent deklaruje zgodność z tą normą.

Jak długo ładuje się rower elektryczny?

Czas zależy od pojemności baterii i mocy ładowarki. Bateria 500 Wh ładowana prądem 2 A przy 42 V, czyli mocą około 84 W, potrzebuje mniej więcej 6 godzin, a ładowarka 4 A skraca to do około 3 godzin. Wyjmowaną baterię możesz naładować w mieszkaniu, bez wstawiania roweru.

Jak dbać o baterię roweru elektrycznego, żeby służyła dłużej?

Ładuj ją oryginalną ładowarką, najlepiej w temperaturze pokojowej, i nie trzymaj długo całkiem rozładowanej. Przy dłuższym postoju, na przykład zimą, zostaw ją naładowaną mniej więcej w 40 do 60 procentach i przechowuj w suchym, chłodnym miejscu. Zasięg w mrozie chwilowo spada, ale to normalne.

Czym rower elektryczny miejski różni się od górskiego?

Miejski ma zwykle niższą ramę, błotniki, oświetlenie, bagażnik i wygodne siodełko, więc nadaje się do codziennej jazdy do pracy i na zakupy. Górski ma lepszą amortyzację i radzi sobie z korzeniami oraz nierównościami. Na dłuższe wycieczki w zróżnicowanym terenie dobry jest model trekkingowy.

Źródła

Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z następujących niezależnych źródeł:

  1. EUR-Lex, Unia Europejska. „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 w sprawie homologacji pojazdów dwu- lub trzykołowych.“

Autor artykułu

Beata Balcerak
Beata Balcerak

Beata zaczęła pisać po zakończeniu pracy w liniach lotniczych. To zajęcie szybko ją pochłonęło i choć jej kariera zmieniła się diametralnie, niczego nie żałuje. Najchętniej pisze o podróżach i tematyce dziecięcej.

Profil autora
Bogumił Rosiczka
ZweryfikowanoBogumił Rosiczka
Zaktualizowano06.10.2026